STAN PRAWNY

Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie działa na podstawie:

Ustawy o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007r. (Dz.U. 2007, nr 147, poz. 1033)

Zarządzenia Nr 17 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30.04.2004r. w sprawie utworzenia Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych (Dziennik Urzędowy MRiRW Nr 12 z dnia 30 kwietnia 2004r.)

Zarządzenia Nr 68 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20.10.2020r. w sprawie nadania statutu Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych (Dziennik Urzędowy MRiRW 2020 poz. 83 z dnia 23 października 2020r.)

Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie jest państwową jednostką budżetową podległą Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie www.schr.gov.pl

Głównym zadaniem Stacji jest agrochemiczna obsługa rolnictwa.

Wykonywane w szerokim zakresie badania gleb stanowią podstawę ustalenia właściwego poziomu nawożenia upraw rolniczych i ogrodniczych.

Stacja utrzymuje stały kontakt z producentami rolnymi poprzez działających bezpośrednio w rejonach specjalistów terenowych, którzy organizują pobieranie próbek i służą doradztwem w zakresie wykorzystania wyników badań.

Terytorialny zasięg działania Stacji określony został w Zarządzeniu Nr 17 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30.04.2004r. w sprawie utworzenia Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych (Dziennik Urzędowy MRiRW Nr 12 z dnia 30 kwietnia 2004r.).

RYS HISTORYCZNY

Początki działalności Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie datują się od 1946 roku.

W kolejnych latach działalności Stacji zmieniało się wielokrotnie jej podporządkowanie (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej), ale zawsze podstawowym kierunkiem działania było usługowe wykonywanie badań gleb, materiału roślinnego, pasz i nawozów dla potrzeb produkcji rolnej.

Prowadzona przez ponad 60 lat działalność usługowa w zakresie badań wykonywanych dla potrzeb rolnictwa pozwoliła na osiągnięcie wysokiej specjalizacji analitycznej w tej dziedzinie.

Laboratorium uczestniczyło w wielu istotnych dla rolnictwa całego kraju badaniach, między innymi:
• Badania monitoringowe jakości gleb, roślin, produktów rolnych i spożywczych,
• Badania dotyczące oceny zanieczyszczenia środowiska rolniczego skażeniami chemicznymi,
• Badania na rzecz produkcji nieskażonej żywności (zawartość azotanów i metali ciężkich w płodach rolnych)
• Badania monitoringowe zawartości azotu mineralnego w glebie dla potrzeb nawozowych i oceny zanieczyszczenia środowiska.